ادعای کری درباره گفتگو با ایران درباره‌ سوریه : وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو ...


وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه‌ ام اس ان بی سی با اشاره به بحران کنونی سوریه و لزوم یافتن راه حلی برای آن گفت: با روسیه و ایران درباره موضوع سوریه صحبت کرده‌ایم. خبرگزاری ایسنا: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با شبکه‌ ام اس ان بی سی با اشاره به بحران کنونی سوریه و لزوم یافتن راه حلی برای آن گفت: ما درباره‌ این موضوع با لاوروف، وزیر خارجه روسیه و ایرانی‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. تهران و مسکو می‌توانند به مهار بشار اسد کمک کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، مسکو و واشنگتن درباره‌ ماندن بشار اسد رئیس جمهور سوریه بر سر قدرت اختلاف نظر دارند و کاملا با یکدیگر مخالفند، اما اخیرا به شکلی محتاطانه گفت و گوهایی را برای مقابله با داعش که دشمن اسد نیز محسوب می‌شود آغاز کرده‌اند.

وی افزود: هر دو کشور ایران و روسیه از موقعیتی برخوردار هستند که می‌توانند در ازای کاری که شاید ما بتوانیم انجام دهیم، به مهار بشار اسد کمک کنند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش داد: وزیر امور خارجه آمریکا اما مشخص نکرد که واشنگتن ممکن است چه چیزی را در ازای این کمک به تهران و مسکو پیشنهاد دهد این در حالی است که آمریکا همچنان خواهان برکناری بشار اسد است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در حضور اعضای ائتلاف ضد داعش در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر بر ضرورت برکناری اسد تاکید کرد و گفت: که کناره گیری وی از قدرت برای شکستن دادن داعش ضروری است.

اما روسیه که در موضعی کاملا متفاوت با آمریکا قرار دارد، بر ماندن بشار اسد برای شکست نیروهای داعش تاکید می‌کند و به نشست ضد ترورسیم که به ابتکار اوباما تشکیل شده اهمیت چندانی نداده و تنها یک دیپلمات خود را در آن شرکت داده است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه آمریکا در حالی می‌گوید با ایرانی‌ها درباره‌ سوریه صحبت کرده است که مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره‌ محتوای نشست محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با جان کری همتای آمریکایی اش در نیویورک گفتَ: در این نشست درباره‌ی موضوع هسته‌ای و اقداماتی که از روز توافق باید برای اجرای برجام صورت گیرد مذاکره شده است.

افخم تاکیدکرد: در دیدار وزیران خارجه دو کشور درباره‌ موضوعات منطقه‌ای هیچ گفت‌وگویی نشده است.


ویدیو : ادعای کری درباره گفتگو با ایران درباره‌ سوریه