اظهارات عراقچی درباره زمان آغاز نگارش متن توافق نهایی : عراقچی:امیدواریم از ...آغاز امامت امام زمان , شعر درباره امام زمان , زمان اعلام نتایج نهایی ارشد 95


عراقچی:امیدواریم از فردا نگارش متن توافق نهایی را شروع کنیم/حضو ویلیام برنز مفید است/جدول زمانی لغو تحریم ها از نقطه نظرات مورد اختلاف ماست/به موضوع عراق در مذاکره با آمریکا «اشاره» شد

سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در فضای «مثبت» و «سازنده» ادامه دارد، گفت: امیدواریم از فردا نگارش متن توافق نهایی را شروع کنیم.

سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان اینکه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در فضای «مثبت» و «سازنده» ادامه دارد، گفت: امیدواریم از فردا نگارش متن توافق نهایی را شروع کنیم.

به گزارش «انتخاب»، معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه سه شنبه شب به وقت محلی در جمع خبرنگاران رسانه های داخلی افزود: امیدواریم از فردا نگارش متن را آغاز کنیم اما نه از موضوعات مهم بلکه از چارچوب کلی و مقدمات آن.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه فضای مذاکره با 1+5 در آرامش و و دوستانه است، گفت: امیدواریم تا پایان تیرماه به نتیجه برسیم اما نمی توان قضاوتی داشت.

عراقچی اظهار داشت: تغییر خاصی وجود ندارد جز این که بگویم بحث ها در فضای سازنده وجود دارد و تنها جنبه مثبت این است که طرفین جدی هستند اما این به معنی کوتاه آمدن طرفین از مواضع شان نیست و تا رسیدن به توافق مرضی الطرفین کار زیاد داریم.

وی ادامه داد: تا الان 12 تا 13 ساعت جلسات مختلف دو جانبه و سه جانبه و چند جانبه داشتیم. هم چنین دو جلسه کارشناسی فنی و حقوقی ایران و 1+5 داشتند.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه گفت: حوزه مسایل ما گسترده است که هر کدام ابعاد مختلف با جنبه های سیاسی و حقوقی و فنی دارد و در هر موضوع، دیدگاه ها مختلف و اختلاف نظرها زیاد است.

معاون وزیر خارجه تاکید کرد که امیدواریم در پایان این مذاکرات به یک متن اولیه برسیم اگر چه این متن حاوی ده ها و صدها جمله مورد اختلاف در آن باشد؛ امیدواریم حداقل در این مقدار بتوانیم پیشرفت داشته باشیم که به یک چارچوب مورد توافق برای تفاهم نهایی رسیده باشیم.

این عضو تیم مذاکره کننده با تاکید بر اینکه طرفین با جدیت و در فضای مثبت و سازنده مذاکره می کنند، افزود: منظور من از مثبت بودن، مذاکره در فضای دوستانه و آرامش است؛ به معنای کوتاه آمدن از مواضع نیست و تا رسیدن به موضع مورد قبول دو طرف هنوز فاصله داریم و باید کار کنیم.

عراقچی با بیان اینکه امیدواریم در این دور از مذاکرات به متن اولیه برسیم اگر چه حاوی دهها و صدها جمله دارای اختلاف باشد، گفت: امیدواریم تا پایان تیرماه به نتیجه برسیم اما نمی توان اکنون قضاوتی داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره اختلاف نظرها میان دو طرف تصریح کرد: دو موضوع است که درباره آن اتفاق نظر است؛ اصل غنی سازی یعنی در توافق نهایی غنی سازی ادامه می یابد اما کیفیت آن هنوز مشخص و قطعی نشده است و موضوع دوم برداشته شدن تحریم هاست؛ اما این که با چه سرعت و کیفیتی برداشته می شود مشخص نیست. درباره موضوعات دیگر مثلا درباره راکتور اراک باید نگرانی ها را برطرف کنیم و درباره فردو هم به همین ترتیب.

عراقچی در پاسخ به این که به نظر می آید در دور تسلسل ˈمذاکرات مثبت است اما اختلافات باقی استˈ افتاده ایم؛ آیا راه حلی برای خروج از این فضا وجود ندارد؟ گفت: راه آن این است که به توافق برسیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره حضور ویلیام برنز در مذاکرات با ایران گفت: رییس هیات آمریکایی وندی شرمن است و روز دوشنبه برای جلسه سه جانبه، آقای برنز اضافه شدند و حضور ایشان مفید بود و ممکن است در آینده هم این حضور تکرار شود.

وی درباره عنوان توافق نهایی اظهار داشت: یک توافق کلی درباره عنوان آن وجود دارد و درباره مقدمه هم احتمالا تفاهم ها و نقطه نظرات مشترکی وجود دارد اما مهم محتواست. فکر می کنم از فردا بتوان نگارش متن را در حدی که مقدور باشد ولو چارچوب کلی و مقدمات این کار را شروع کنیم تا موضوعات مورد اختلاف را در جلسات بعد حل و فصل کنیم.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه کشورمان درباره چگونگی رفع تحریم های هسته ای با بیان این که تحریم ها نمی تواند یک دفعه برداشته شود چون اقدامات ما هم نمی تواند یک دفعه برداشته شود، افزود: این یکی از سخت ترین بخش های مذاکره است که در حال بحث بر روی آن هستیم. طبعا رفع تمام تحریم ها مدنظر ما است و در یک جدول زمانی باید همه تحریم ها برداشته شود و آن جدول زمانی از نقطه نظرات مورد اختلاف ماست.

وی تصریح کرد: سختی کار این است که چطور گام های موازی را در طول اجرای توافق برداریم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد: باید در بحث اقتصادی این آمادگی را داشته باشیم که هیچگاه توسط عوامل خارجی از جمله تحریم ها آسیب پذیر نباشیم و اقتصاد ما نباید منتظر رفع تحریم ها و عوامل خارجی دیگر باشد و این همان اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری است.

عراقچی درباره زمان اجرای توافق گفت که هیچ عدد و رقمی را درباره موضوعات مختلف از جمله زمان توافق یا سانتریفیوژها تایید نمی کنم و همه این ها در حال مذاکره است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: تفاوت این دوره با دوره های قبل این است که مواضع طرف ها شفاف تر شده است و ما در یک روند مستمر قرار داریم و این مسیر از وین1 تا الان ادامه دارد و گزینه های مختلف برای برداشته شدن اختلافات هم روشن تر شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می آِید متنی بین دو طرف وجود دارد که مذاکره کنندگان درحال کار بر روی آن هستند؟ گفت: هنوز یک متن مشترک نداریم و امیدواریم تا پایان این دور از مذاکرات به این متن برسیم.


معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات دو جانبه اش با آمریکایی ها در ژنو و حضور برنز برای دریافت توضیحات بیش تر از ظریف گفت: این که طرف آمریکایی توضیحات و صحبت های بیش تری را بخواهد امری طبیعی است. همه طرف ها از جمله آمریکا جدیت دارند تا 20 جولای مذاکرات به نتیجه برسد و اگر نرسد کار هیات آمریکایی سخت می شود و معلوم نیست که بتوانیم ادامه دهیم. طرف مقابل هم اذعان می کند که اگر به نتیجه در این تاریخ نرسیم کار دشوارتر خواهد شد.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که آیا تا 29 تیرماه در مذاکره با 1+5 به توافق نهایی دست خواهید یافت، گفت: بحث ها با جدیت ادامه دارد؛ حوزه آن بسیار گسترده و موضوات متنوع با ابعاد و جنبه های مختلف از جمله سیاسی، فنی و حقوقی است که دیدگاه های متفاوتی هم درمورد آن وجود دارد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: در هر حوزه دیدگاه های به صورت مفصل مطرح می شود و امیدواریم در این دوره نگارش متن مشترک توافق آغاز شود.

وی درباره تمدید مذاکرات گفت که هنوز همه طرف ها امیدوارند که به تفاهم برسند و اگر نرسیدیم در همان 20 جولای برای این مساله تصیم گیری می شود.

معاون وزیر خارجه تاکید کرد: اگر تا تاریخ 20 جولای به تفاهم نرسیم فاجعه نخواهد بود. تحریم ها در این سال ها علیه ایران کار نکرده و ما را وادار به مذاکره نکرده است بلکه ما دستمان در عرصه هسته ای پر است و با قوت در مذاکرات شرکت می کنیم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای افزود: یکی از توهماتی که وجود دارد این است که فکر می کنند به خاطر تحریم ها ایران پشت میز مذاکره آمده ایم و تا وقتی این توهم است، انتظارات بی جا دارند. بنابراین این مساله باید در آن ها تغییر کند. آن ها باید با درک این واقعیات به مذاکرات ادامه دهند تا بتوانیم به یک توافقی برسیم که هر دو طرف در آن به اهداف شان رسیده باشند.

عراقچی در پاسخ به این پرسش که موارد اختلاف چیست، گفت: در دو موضوع اصل غنی سازی و اینکه غنی سازی حتما ادامه خواهد یافت و همچنین رفع کامل تحریم ها اتفاق نظر وجود دارد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود: درمورد اینکه سطح و اندازه غنی سازی و درصد آن چه میزان باشد و یا اینکه جدول زمانی رفع تحریم ها چگونه باشد هنوز اتفاق نظر ایجاد نشده است.

وی از موضوعاتی همچون تاسیسات اراک، فوردو و برخی موضوعات دیگر نیز به عنوان مواردی نام برد که اختلاف نظرها درمورد آن وجود دارد و مذاکره برای رفع آنها در جریان است.

عراقچی در پاسخ به پرسشی درمورد ترک مذاکرات وین5 از سوی ویلیام برنز در دومین روز از مذاکرات این مرحله، گفت: رییس هیات آمریکایی در مذاکرات هسته ای خانم وندی شرمن است و روز گذشته آقای برنز نیز به این گروه اضافه شده و به دیدار دوجانبه آقای ظریف و خانم اشتون ملحق شد، ممکن است در آینده نیز به این نتیجه برسند که ایشان در مذاکرات حضور داشته باشند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این پرسش که تفاوت وین5 با وین4 در چیست، گفت: تفاوت این است که در این دوره مواضع نسبت به دوره قبل شفاف تر شده و اختلاف ها و نیز گزینه های متعدد برای رفع اختلافات مشخص تر شده است.

از عراقچی سوال شد که با توجه به نزدیک شدن به انتخابات کنگره آمریکا آیا فکر نمی کنید که هیات آمریکایی به عمد مذاکرات را طولانی می کند تا به بعد از انتخابات کنگره و احتمال حضور تندروهای آمریکایی در کنگره موکول شود؟

وی در پاسخ گفت: ما نشانه ای از اینکه طرف آمریکایی بدنبال طولانی کردن مذاکرات هسته ای باشد ندیدیم، همه طرف ها از جمله آمریکایی ها جدیت دارند که مذاکرات تا 20 جولای به نتیجه برسد زیرا در غیر این صورت کار برای خود آمریکایی ها سخت تر خواهد شد.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود: به نظر من اراده برای رسیدن به تفاهم تا 20 جولای در تیم مذاکره کننده آمریکایی وجود دارد و آنها متعقدند که اگربه توافق نرسیم ادامه مذاکرات سخت تر خواهد بود.

عراقچی خاطرنشان کرد: هنوز طرفین امیدوارند تا 30 تیر (20 جولای)به توافق برسیم و نیاز به تمدید نباشد و درمورد اینکه مدت تمدید نیز چند ماه خواهد بود بعد از 20 جولای اگر به توافق نرسیدیم، مذاکره خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اگر تا ماه آینده به توافق برسیم به نفع هر دو طرف خواهد بود اما اگر به هر دلیلی این توافق حاصل نشود تبعاتی به همراه خواهد داشت که هیچکدام از طرفین مذاکره آن را دوست ندارند زیرا ادامه مذاکرات معلوم نیست چقدر ممکن و مقدور باشد و یا اینکه اصلا به نتیجه برسد.

دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه باز هم می گویم که اگر به توافق نرسیم، فاجعه نخواهد بود، گفت: نهایت این است که تحریم ها ادامه خواهد داشت که ما در تحریم به اینجا رسیده ایم و امروز در مذاکرات هسته ای دست ایران پر است.

وی افزود: یکی از ریشه های توهم طرف مقابل در مذاکرات این است که فکر می کنند حضور ایران در پای میز مذاکره به خاطر تحریم ها بوده است که باید این توهم از بین برود و بدانند که تحریم ها کارساز نبوده و نتوانسته مشکل را حل کند و با درک واقعیات به مذاکره ادامه دهند و واقع گرایی بر مذاکرات حاکم شود تا دو طرف به اهداف خود برسند.

عراقچی تاکید کرد: هدف اصلی مذاکره از طرف ما ایجاد اطمینان به صلح آمیز بودن و صلح آمیز ماندن برنامه هسته ای ایران است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درخصوص ادعای پرداخت نشدن اقساط درآمدهای نفتی آزاد شده ایران براساس توافق موقت ژنو، گفت: تا اینجا هر آن چیزی که از توافق ژنو به گروه 1+5 مربوط می شود اجرا شده است.

وی افزود: درخصوص اقساط پرداختی نیز تمام قسط ها در موعد مقرر آزاد شده و به حساب بانک مرکزی واریز شده است اما اینکه بانک مرکزی چگونه از آن استفاده می کند خودشان پاسخگو هستند.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا برای اجرای توافق جامع نگرانی نخواهید داشت، گفت: نگرانی از اینکه در اجرای توافق نهایی طرف مقابل چقدر پایبند به تعهدات خود باشد از دغدغه های موجود است و هدف ما از مذاکرات در این زمینه این است که ترتیباتی اتخاذ شود تا اجرای توافق جامع به موقع و به درستی باشد.

عراقچی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که آیا ویلیام برنز با اختیارات ویژه درمورد لغو تحریم ها با مذاکرات اضافه شده است، گفت: ایشان از دیپلمات های برجسته آمریکایی و نفر دوم وزارت امور خارجه این کشور که ملحق شدنشان به مذاکرات هسته ای از همان نشانه هایی است که جدیت طرف آمریکایی برای حصول توافق نهایی در مهلت تعیین شده را نشان می دهد.

وی درمورد روند لغو کامل تحریم ها در توافق جامع نهایی، گفت: ما با تحریم ها مختلفی از جمله تحریم های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، دولت آمریکا و کنگره مواجه هستیم که لغو هر کدام مکانیسم خاص خود را دارد و همین موضوعات است که سختی های مذاکره را دو چندان کرده است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود: آنچه از نظر ما قطعی است اینکه بعد از حصول توافق جامع نهایی، همه تحریم ها باید برداشته شود.

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اینکه آیا موضوع عراق در مذاکرات ایران و آمریکا مطرح شده است؟ با تایید مطرح شدن این موضوع میان طرفین گفت: واقعیت این است که هیچ موضوعی جز هسته ای در مذاکرات مطرح نیست اما وقتی جلسه ای با حضور دیپلمات های مختلف تشکیل می شود، «اشاراتی» هم به موضوعات روز دنیا می شود و طبیعی است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه در عین حال تصریح کرد: اما این «اشاره شدن» معنایش مذاکره نیست. بین «مذاکره» و «گفت و گوهای حاشیه ای» باید تفاوت قائل شویم.

دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: هیچ مذاکره ای میان ایران و آمریکا درباره عراق انجام نشده و نمی شود اما وقتی با تصاویر وحشتناک مواجه می شویم و کشتار بی رحمانه انسان ها که موضوع روز دنیا است، طبیعی است که به آن «اشاراتی» شود.

عراقچی تصریح کرد: به طور قطع تعبیر این «اشاره ها» به مذاکره غلط است؛ هیچ مذاکره محتوایی درباره عراق صورت نگرفته است.

وی درباره مواضع کشورهای 1+5 درباره عراق نیز گفت: جنایاتی در عراق برای سنی ها و شیعه ها اتفاق افتاده است که گفته می شود 1700 شیعه قتل عام شدند، این جنایات توسط 1+5 و همه کشورها محکوم شده است به غیر از برخی کشورها که از این اقدامات حمایت خاص داشتند. این گروه و تحرکات برای کل خاورمیانه و منطقه تهدید است و همه کشورها بر روی این مساله اتفاق نظر دارند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین، مطرح شدن موضوع عراق در مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا را تایید کرد و گفت: موضوع مذاکره با آمریکا منحصر به بحث هسته ای بوده اما طبیعی است با توجه به وخامت اوضاع عراق، «اشاراتی» به آن شود.

وی گفت: موضوع نشست سه جانبه دیروز میان ایران، آمریکا و خانم اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صرفا «هسته ای» بود. «موضوع مذاکره نیز منحصر به بحث هسته ای بود.»

وزیر امور خارجه در عین حال اظهار داشت: «ولی با توجه به وخامت اوضاع عراق طبیعی است که حتی در جلسه با خانم اشتون و در جلسه سه جانبه اشاراتی به وحشیگری های داعش در عراق بشود.»

ظریف و ویلیام جوزف برنز قائم مقام و معاون ارشد وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته (دوشنبه) در هتل کوبورگ وین دو ساعت و نیم با یکدیگر بصورت سه جانبه مذاکره کردند.

اخبار سیاست خارجی - انتخاب

 


ویدیو : اظهارات عراقچی درباره زمان آغاز نگارش متن توافق نهایی