چگونه اتاق نشمین خود را طراحی کنیم : فراموش نكنید كه فضای نشیمن و پذیرایی، ...


فراموش نكنید كه فضای نشیمن و پذیرایی، نشان دهنده میزان میهمان‌نوازی صاحبخانه است. در فرهنگ مردم ایران، میهمان همواره احترامی خاص داشته و پذیرایی مناسب از میهمانان، یکی از ارزش‌های جامعه ایرانی است لذا چیدمان و نوع مبلمان این فضا باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.

چگونه در فتوشاپ جدول طراحی کنیم , دکوراسیون یک اتاق پذیرایی قناس را چطور طراحی کنیم , چگونه جلد کتاب خود را طراحی کنیم

پادشا: پس از ورودی، مهم‌ترین فضای خانه، نشیمن و پذیرایی است. در خانه‌های بزرگ، فضای نشیمن و پذیرایی از یکدیگر تفکیک شده‌اند، اما در خانه‌های کوچک‌تر، این دو فضا با یکدیگر ترکیب می‌شوند. از این رو، این نحوه چیدن مبلمان در فضای خانه است كه می‌تواند كار تفكیك فضا را انجام دهد. در فضای نشیمن و پذیرایی، وجود سه بخش الزامی است: بخشی برای مبلمان نشیمن، مبلمان پذیرایی که می‌تواند با بخش نشیمن ترکیب شود و ناهارخوری. البته در خانه‌هایی با آشپزخانه اوپن می‌توان فضای اوپن را به عنوان فضای ناهار خوری در نظر گرفت.

کف‌سازی

کف‌سازی فضای نشیمن و پذیرایی باید متناسب با كاربرد آن فضا باشد. در خانه‌هایی که نشیمن و پذیرایی با یکدیگر ترکیب شده‌اند، می‌توان با استفاده از کف‌سازی، این فضا را به قسمت‌های مختلف تقسیم کرد. برای تقسیم‌بندی فضا میتوان از سرامیک‌ با رنگ‌های متفاوت كمك گرفت و فضا را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم كرد. استفاده از حاشیه‌های رنگی در اطراف هر بخش نیز می‌تواند به این تقسیم‌بندی‌ كمك کند. در عین حال، با تنظیم ابعاد مناسب برای این حاشیه‌ها می‌توانید میزان پرت سرامیک‌های کف‌ را به حداقل برسانید.

برای جدا‌سازی فضای آشپزخانه‌های اوپن از فضای نشیمن یا ناهار‌خوری نیز می‌توانید از كف‌پوش‌های متفاوت كمك بگیرید.

چیدمان سرامیک‌ها می‌تواند با طرح هایی مختلف انجام شود. طرح‌های لوزی، حصیری و ساده در سرامیک‌كاری كف بسیار معمول هستند. در فضاهایی که دیوارها گونیا نیستند (به حالت 90 درجه قرار نگرفته‌اند)، بهترین راه، استفاده از سرامیک‌های با طرح لوزی است که زوایای غیر از 90 درجه را به راحتی پوشش می دهند، اما در نظر داشته باشید كه پرت سرامیک‌ها در طرح‌های لوزی بیش از طرح‌های ساده است. طرح‌های حصیری نیز گونیا نبودن فضا را می‌پوشاند و پرت کمتری نسبت به حالت لوزی دارد. به خاطر داشته باشید كه استفاده از سرامیک‌ها با ابعاد بزرگ برای فضاهای بزرگ مناسب است، اما در فضاهای کوچک‌تر، استفاده از سرامیک‌های بزرگ توصیه نمی شود تا میزان خرد شدن سرامیک در فضا کاهش یابد و حس تعادل بصری بیشتری ایجاد شود.

یکی دیگر از راه‌های تقسیم‌بندی فضا، استفاده از انواع فرش است. با توجه به تعداد مبل‌های خود می‌توانید آنها را در اطراف فرش جانمایی کنید. ابعاد فرش باید به گونه‌ای باشد که زیر مبل‌ها قرار نگیرد اما پایه‌های جلویی مبل‌ها روی فرش باشد.

بهتر است كه چیدن مبلمان در فضای نشیمن و پذیرایی با توجه به نقاط عطف در فضا انجام شود. یکی از این نقاط، محل قرار گرفتن شومینه است. تلویزیون نیز می‌تواند نقطه عطفی مناسب باشد. مبلمان باید رو به نقطه عطف و در اطراف آن چیده شود به گونه‌ای که بتوان از روی مبل‌ها به تلویزیون یا شومینه دید داشت.

سقف

همان‌طور که در بخش بازسازی سقف بیان شد، با تغییر ارتفاع سقف می‌توان فضا را به ناحیه‌های مختلف تقسیم كرد. با این حال، باید توجه داشت که میان طرح‌های کف‌ و سقف کاذب هماهنگی ایجاد شود تا از نظر بصری، فضا یکپارچه دیده شود. نورپردازی‌هایی که در سقف صورت می‌گیرد نیز، باید به گونه‌ای باشد که نور لازم را برای هر قسمت از فضا تامین کند تا در مواقعی که از بخش خاصی از فضا، استفاده نمی شود، بتوان چراغ های مربوط به آن را خاموش كرد.

مبلمان

مبلمان در فضای نشیمن باید دارای ویژگی‌های خاص خود باشد. در صورتی‌که بیش از یك ست مبل در فضای نشیمن قرار دارد، می‌توانید یك ست مبل راحتی انتخاب كنید. مبلمان راحتی معمولا در فضایی از خانه قرار می‌گیرد که بعنوان نشیمن افراد خانواده استفاده می شود.

از مبل‌های رسمی‌تر برای پذیرایی از میهمانان استفاده كنید. برای ایجاد هماهنگی بین ست‌های مختلف مبلمان می‌توانید از چوب یک‌رنگ استفاده کنید. روش دیگر، استفاده از رومبلی‌هایی با پس زمینه رنگی یکسان است.

چیدمان مبل‌ها در فضا نیز باید دسترسی به همه آنها را آسان كند. همچنین در بین مبل‌ها باید فضایی خالی به اندازه حداقل 25 سانتی‌متر وجود داشته باشد و برای عبور و مرور نیز فاصله‌ای بین 60 تا 90 سانتی‌متر در نظر گرفته شود. بهتر است که بین هر دو مبل، میزهای عسلی قرار گیرند که محلی مناسب برای قرار دادن انواع آباژور و عناصر تزئینی خواهند بود.

نکته مهم دیگر در چیدمان مبل‌ها این است که سعی کنید تا حد امكان، مبلی پشت به ورودی قرار نگیرد. قرار دادن مبل‌ها به صورتی که پشت به پشت قرار بگیرند نیز، مناسب نیست.

نكته آخر، نحوه قرار دادن میز ناهارخوری در فضاست. میز ناهارخوری باید طوری قرار بگیرد که دسترسی آن به آشپزخانه بدون عبور از میان مبل‌ها میسر باشد. برای آنکه بتوان به‌راحتی در هنگام نشستن افراد دور میز از پشت صندلی‌ها حرکت كرد نیز، فاصله‌ای بین 80 تا 100 سانتی‌متر میان میز و دیوارها ضروری است.

فراموش نكنید كه فضای نشیمن و پذیرایی، نشان دهنده میزان میهمان‌نوازی صاحبخانه است. در فرهنگ مردم ایران، میهمان همواره احترامی خاص داشته و پذیرایی مناسب از میهمانان، یکی از ارزش‌های جامعه ایرانی است لذا چیدمان و نوع مبلمان این فضا باید همواره مورد توجه قرار بگیرد.


ویدیو : چگونه اتاق نشمین خود را طراحی کنیم