به بیلبورد ضد آمریکایی حساس‌اند؟ بروند دکتر! : پوسترهای عنایت آمریکایی را این ...


پوسترهای عنایت آمریکایی را این روزها همه دیده اند. پوسترهایی که تیغ تیز انتقادش آمریکا را نشانه رفته بود و همین باعث شد تا پس از یک سال دوباره نام بسیج و شهرداری و بیلبورد به صفحه اول رسانه ها سنجاق شود.هفته نامه تماشاگران امروز: پوسترهای عنایت آمریکایی را این روزها همه دیده اند. پوسترهایی که تیغ تیز انتقادش آمریکا را نشانه رفته بود و همین باعث شد تا پس از یک سال دوباره نام بسیج و شهرداری و بیلبورد به صفحه اول رسانه ها سنجاق شود.

سال گذشته پوسترهای صداقت آمریکایی زیاد دوام نیاورد و خیلی زود از خیابان ها جمع شد؛ برعکس آن اما عنایت آمریکایی هنوز هم روی دیوارهای شهر جا خوش کرده.

در هر دوی این درگیری ها ته ماجرا به سازمان بسیج شهرداری ختم شده است، جایی که یک سال صداقت آمریکایی را به سخره گرفت و سال بعد عنایت آنها را مورد طلق قرار داده.

حامیان دولت معتقدند عده ای قصد تضعیف دولت در مذاکرات را دارند و با این اقدامات فضای مذاکرات کدر می شود. آنها معتقدند حالا که آمریکا، کشور دشمن و همسایه! سر عقل آمده و جای تهدید و تحریم، باب گفتگو را باز کرده بهتر است کسی زیر میز مذاکره نزند و بالاخره تدبیر و امید، نان و دارویی شود در سبد کالای خانوارمان اما اصولگرایان معتقدند نه تنها کاری به میز مذاکره ندارند بلکه با این کارها به دولت کمک می کنند.

دکتر ارتودنسی , دکتر تخفیف , دکتر کرمانی

رییس سازمان بسیج شهرداری تهران و جوان ترین عضو شورای شهر تهران پرچمدار این جریان است. تمام قد پای کاری که کرده ایستاده. او بعد از دعوای رسانه ای با سرخو و حکیمی پور باز هم به آنها و دیگر مخالفانش تاخته و می گوید بهتر است سراغ دکتر بروند و خودشان را درمان کنند.

آقای پیرهادی گفته بودید کسانی که مخالف بیلبوردها هستند حامی منافع آمریکا هستند، حالا ما حامی منافع آمریکا نیستیم ولی فکر نمی کنید که با وجود مهر تایید رهبری بر مذاکرات، این دست اقدامات و پافشاری روی اختلافات، زیاد خوشایند نباشد؟


- اگر آخرین فرمایشات مقام معظم رهبری را مطالعه کنید می فهمید که مطالبی که ما در پوسترهای عنایت آمریکایی مطرح کردیم خیلی ضعیف تر از فرمایش ایشان بود. ما به نسبت فرمایش ایشان نتوانستیم حق مطلب را ادا کنیم. این اقدام ما نه تنها به ضرر مذاکرات نیست بلکه به نفع آن هم هست. مردم ما از آمریکا دل خوشی ندارند و ما برای دوستی با آمریکا مذاکره نمی کنیم بلکه مذاکرات ما درخصوص مسائل هسته ای است.

خب این حرف شما درست است اما منتقدان می گویند الان وقت خوبی برای تاکید بر اختلافات نیست.

- یعنی می گویید ما این قسمت از تاریخ را پاک کنیم؟

الو دکتر , دکتر , دکتر شیری

نه، تاریخ نباید فراموش شود ولی پافشاری روی نقاط سیاه تاریخ در اوج مذاکرات وجهه جالبی ندارد.


- خب همین الان هم اروپا و کنگره آمریکا به ما فشار می آورند و هم تحریم های جدید را اعمال می کنند. در کل ما هم چیز بدی نگفتیم. چهار پنج پوستر طراحی کردیم که قسمتی از تاریخ در آن بیان شده است و این برای مذاکرات ما پیبامدهای مثبتی خواهد داشت و قطا منفی نیست. اینجا بحث مذاکره مطرح نیست. مثل این می ماند که بگوییم چرا ما سال پیش مرگ بر آمریکا گفتیم و روی این موضع پافشاری کردیم؟ ما در راهپیمایی شعار مرگ بر آمریکا می دهیم. پوسترهای ما از مرگ بر آمریکا تندتر بوده؟ نه! پس ما چیز جدیدی نگفته ایم. قسمتی از تاریخ را گفته ایم و نسبت به گفتمان رهبری هم هنوز عقب تر هستیم. در عین حال مذاکره کنندگان ما هم می توانند از این اتفاق سود ببرند.

شخصی از دولت یا از طرف مذاکره کنندگان در مورد این پوسترها با شما صحبت کرده است؟


- نه؛ آنها هیچ صحبتی با ما نکرده اند اما اگر قصد صحبت داشته باشند پیشنهاد من به آنها این است که تصاویر پوسترهای ما را هنگام مذاکره با خود ببرند و به آمریکایی ها نشان دهند. بگویند نگاه مردم ما نسبت به شما اینگونه است و ما به نمایندگی از این مردم با شما مذاکره می کنیم. این نکته مهمی است. اینکه پیام مردم ما در 22 بهمن چیست را باید هر روز به آمریکایی ها گوشزد کرد تا فکر نکنند در مذاکره دوستی ما با اسراییل یا دوستی و ارتباط ما با آمریکا ملاک است. ما صرفا بر سر مسائل هسته ای مذاکره می کنیم و اختلاف مان بر سر جای خود باقی است.

این چیز بدی نیست، ما نباید خودسانسوری کنیم یا تاریخ را سانسور کنیم. اگر این کار را بکنیم یعنی خیلی ضعیف هستیم. ما باید با اقتدار بگوییم شما این جنایت ها را کرده اید اما در کنار این جنایات شما، ما حاضر به مذاکره هستیم. در عین حال هم می دانیم که شما آدم هایی هستید با این پیشینه. پس باید تجربه ای را که از ارتباط با آمریکا مخصوصا سال 1332 داریم به آنها یادآوری کنیم و بگوییم شما کسی هستید که این کارها را با ما کرده اید. در نتیجه فکر نمی کنم اشاره به این موضوعات کار بدی باشد.

بهترین دکتر زنان شیراز , دکتر هلاکویی , سلام دکتر

پوسترهای «صداقت آمریکایی» که جمع آوری شد و الان رونمایی از «عنایت آمریکایی»؛ به نظر می رسد قرار است هر چند وقت یک بار ارگانی از بسیج در این مورد ورود کند.


- صداقت آمریکایی هم کار ما بود. اتفاقا همان حرف قبلی ما که گفتیم آمریکایی ها صداقت ندارند را آقای رییس جمهور 22 بهمن تکرار کرد. آقای روحانی گفت که آمریکایی ها دروغگو هستند. خب همین حرف را ما یک سال پیش زده ایم و آقای روحانی هم امسال با ادبیاتی تندتر تاییدش کرد. تازه ما گفته بودیم صداقت ندارند ولی آقای روحانی از لفظ دروغگو استفاده کرد. پس ما حرف تندی نزدیم و من نمی دانم چرا بعضی آقایان آنقدر این مسئله را بزرگ می کنند. فکر می کنم یک آلرژی ضد بیلبوردی وجود دارد.

خب شاید حساسیت ها طبیعی است. وقتی خبرنگار خارجی برای پوشش 22 بهمن به تهران می آید بیلبوردها بیشتر به چشم شان می آید و ممکن است رسانه های خارجی حساسیت نشان دهند.

- عیبی ندارد، باید تحمل کنید. در کشور ما مردم پرچم آمریکار ا آتش می زنند. عنایت آمریکایی که از این حرکت تندتر نیست. ما فقط در قالب یک کار هنری حرف مان را هم می زنیم.

خب شاید وقتی هیچ نهادی جز شما نمی تواند بیلبوردهایی با این وسعت در شهر پخش کند، بعضی آن را به عنوان تریبون رسمی حکومت ایران تصور می کنند.


- آن چیزی که در مذاکرات و توسط نمایندگان ایران مطرح می شود، تریبون رسمی جمهوری اسلامی است. این کاملا در روابط بین الملل حل شده است که هر موضع گیری را موضع گیری رسمیدولت محسوب نکنند. البته این را هم قبول دارم که خیلی وقت ها تریبون غیررسمی رنگ و قوتش بیشتر از تریبون رسمی است. شما پیام مردم را در 22 بهمن ببینید. ما نیامدیم 50 نفر جمع بشویم و شعاری برخلاف جمعیت میلیونی مردم بدهیم. شمام حرف های آمریکایی و پوسترهای 22 بهمن ما را ببینید می فهمید که اینها پیام ملت بود. حالا نمی دانم چرا یک عده ناراحت هستند.

دکتر پیک , بیلبورد , سایت دکتر کرمانی

شاید دلیل ناراحتی همانی باشد که برخی اصلاح طلبان در شورای شهر هم مطرح کردند. گفتند که بسیج از بودجه شهر برای مقاصد سیاسی خودش خرج می کند.


- اصلا صحت ندارد. ما، هم از بسیج بودجه می گیریم، هم از شهرداری و کمک های نقدی نیروهای داوطلب مان بخشی از هزینه هایمان را تامین می کند. ما هم مانند بقیه برای این بنرها به شهرداری هزینه پرداخت کردیم. کار طراحی و تولید این بنرها به صورت رایگان توسط نیروهای خودجوش برای ما انجام شده است ولی این قضیه را نمی شود داد زد و گفت چون اینگونه کارها جزو فرهنگ ماست.

اینکه این آقایان چنین حرف هایی می زنند به نظر من حرف زشت و سبکی است. این همه بیلبورد و بنر در سطح شهر هست چرا فقط در مورد هزینه های ما صحبت می کنند؟ معلوم است که مشکل شان این هزینه ها نیست. مشکل آنها نوشته های این بنرهاست. نمی دانم که ما چرا به خودمان دروغ می گوییم. من خودم به شخصه حقیقت را می گویم و هیچ وقت دلم برای آمریکایی ها غش نمی کند و اصلا دوست ندارم با آمریکایی ها دوست و مهربان شویم. هیچ وقت دوست ندارم به آمریکایی ها نزدیک شویم.

برای اینکه آنها آنقدر در کشور ما جنایت و خیانت کرده اند که علاقه ای به آنها ندارم اما یک موقع هست که ما خوش مان می آید و روی مان نمی شود که بگوییم. یک عده اینگونه اند، دوست دارند با آمریکایی ها دست بدهند و دست گردن همدیگر بندازند اما روی شان نمی شود. یعنی اگر به زبان بیاورند برایشان بد می شود؛ به همین دلیل فقط بهانه گیری می کنند.

برخی از منتقدان می گویند چون فقط بسیج می تواند چنین کاری انجام دهد و تفکرات سیاسی اش را اینگونه تبلیغ کند، نباید آنقدر ادبیات تندی داشته باشد و به طور مثال چون نهادهای اصلاح طلب نمی توانند این کار را بکنند، بسیج باید جانب اعتدال را در نظر بگیرد.


- من که نمی توانم مشکل آنها را حل کنم. این مشکل خودشان است. تلاش کنند این کار را آنها هم انجام دهند. من می گویم آقایان روراست باشند و به خودشان دروغ نگویند. مشکل اینها ماهیت این محصولات است. بیایند بگویند ما مخالف شما و مخلص آمریکایی ها هستیم و به دنبال یک راهی می گجردیم که با آنها ارتباط برقرار کنیم. خب این را راحت بگویید. چرا در لفافه بهانه گیری می کنید؟ مثل بچه ای شده اند که شی رمی خواهد و هی نق می زند ولی چون منافع اقتصادی و سیاسی و اجتماعی شان درگیر است رویشان نمی شود ته دل شان را بگویند.

ای کاش برای این قضیه در علم پزشکی راهی باز می شد چون ما دکترای پوست و آلرژی داریم. راجع به اندیشه هم ای کاش درمان و دکتری وجود داشت. بعضی ها راجع به اندیشه و نظر دیگران هم آلرژی دارند. واقعا وقتی می گوییم دوستان آلرژی بیلبوردی دارند صحیح است. اینها آلرژی بیلبوردی دارند و باید بروند درمان شوند.

دکتر صلحی , دکتر آی کیو , دکتر کیهان چوبک

ولی شما هم به نوبه خودتان دکترای بیلبوردی دارید. بیلبوردهایتان همه خبرساز شده.


- نه؛ ما از ابزار تبلیغی استفاده کردیم و این راه را بلد بودیم. اینها بیایند خودشان را درمان کنند و مشکل شان را حل کنند. حرف های بیلبوردی ما در گفتمان سیاسی خیلی شدیدتر بیان می شود ولی نمی دانم چرا حساسیت ها روی ما بیشتر است. وقتی ما بیلبوردی را رونمایی می کنیم به هم می ریزند، آستانه تحمل شان پایین می آید. این هم مشکل خودشان است و مشکل من نیست. آنها باید به دکتر مراجعه کنند و خودشان را درمان کنند.


ویدیو : به بیلبورد ضد آمریکایی حساس‌اند؟ بروند دکتر!