نمایشگاه مطبوعات ؛‌ از صهیونیستی خواندن سایت ها تا آرامش امسال :         سال ... 

 

 

غرفه سایت فردا در نمایشگاه مطبوعات , نمایشگاه مطبوعات , بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات

 

سال گذشته این موقع ها ، صهیونیست بودیم! البته نبودیم ولی معاون وقت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، در پاسخ به اعتراض سایت های خبری که نسبت به جانمایی غرفه های سایت ها معترض بودند ،‌ مدعی بود که همینی هم که داده اند ( و پولش را هم گرفته اند) لطف کرده اند و سایت ها را به صهیونیستی بودن می نواخت.

سایت ها هم شأن و عزت خودشان را حفظ کردند و نمایشگاه پارسال را تحریم کردند و بدین ترتیب سایت های پربیننده خبری ایران غائبان بزرگ هفدهمین نمایشگاه مطبوعات بودند.

دولت محمد علی رامین در معاونت مطبوعاتی مستعجل بود ولی همان دوران کوتاه برای به جا گذاشتن خاطراتی تلخ و گزنده در حافظه رسانه ای ایران کفایت می کرد. افتضاح نمایشگاه هفدهم تنها یکی از این موارد بود و رفتارهای غیر فرهنگی آقای معاون در بازدید از برخی رسانه ها و برخوردهایی که بعضاً‌ با روزنامه نگاران می کرد ، همه و همه دست به دست هم دادند تا اهالی رسانه - از هر اندیشه و گروهی - دستکم در این رامین و نمایشگاه مطبوعاتباره متفق القول باشند که رامین باید برود... و سرانجام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این درخواست معقول صنفی را اجابت کرد و رامین رفت و هیچ کس برای رفتنش ناراحت نشد که هیچ ، بلکه اهالی رسانه به یکدیگر تبریک هم گفتند ؛‌خوب به یاد دارم که وقتی حذف رامین از معاونت مطبوعاتی را به یکی از همکاران رسانه ای دادم خنده کنان گفت:‌بر این مژده گر جان فشانم رواست.

حضور رامین در معاونت مطبوعاتی هر چند برای رسانه ها ناگوار بود ،‌اما این خیر و برکت را داشت که مسوولان بعدی که بر این مسند می نشینند لااقل بدانند که چگونه "نباید" رفتار کنند و یادشان نرود که معاونت مطبوعاتی ، از معدود پست هایی است که در درون محفظه شیشه ای قرار دارد و کاملاً جلوی چشم است و هر کس بخواهد حرمت و عرف رسانه را زیر پا بگذارد ، هر چند چند صباحی را ممکن است یکه تازی کند ولی در نهایت نامی نیکو از خود بر جای نخواهد گذاشت.

اینک اما نمایشگاه هجدهم مطبوعات در حالی برگزار می شود که معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستخوش تحولات مدیریتی شده است و خوشبختانه دیگر خبری از آن برخوردهای سلبی و غیراخلاقی با رسانه ها و روزنامه نگاران در حوزه وزارت ارشاد نیست. البته این به معنای ایده آل بودن شرایط نیست اما اگر منصفانه به موضوع بنگریم باید بگوییم اوضاع از سال گذشته بهتر است و لااقل در این مورد نمی توان گفت سال به سال دریغ از پارسال.

در دوران جدید معاونت مطبوعاتی ، لااقل تا بدین جای کار تعاملات ایجاد شده بین مسوولان این معاونت و رسانه ها، "محترمانه"‌ بوده است ؛ سایت ها برخلاف دوره های قبلی به رسمیت شناخته شده اند و معاون مطبوعاتی و مدیرانش تا کنون جلسات متعددی را فعالان رسانه های مجازی داشته و برای حل مشکلات موجود در این عرصه اعلام آمادگی کرده و قدم هایی هم برداشته اند.

تا جایی که خبر دارم دیگر معاونت مطبوعاتی برای فیلتر کردن سایت ها پیشقدم نمی شود و این خود ، در شرایط کنونی یک تحول محسوب می شود!

البته طبیعی است که مسوولان متولی امر رسانه ها در دولت ، نگرش های سیاسی خود را دارند و هر رسانه ای هم خط مشی خود را . اما تا قبل از این ، آقایان متولی امر در معاونت مطبوعاتی ، به گونه ای رفتار می کردند که گویا رسانه ها ،ادارات زیر مجموعه و اجیر آنها هستند و باید در مسیر اعلامی شان حرکت کنند و الا صهیونیستی هستند و آب به آسیاب دشمن می ریزند! اما در دوره جدید - باز هم لااقل تا به امروز - این فضای تحمیلی احساس نمی شود.

نمایشگاه امسال مطبوعات هم نسبت به سال های گذشته بدون حاشیه های سیاسی و با نظم و نظام بهتری در حال برگزاری است که نشان می دهد تعقل و برنامه ریزی بهتری در میان بوده است.

البته این به معنای بی نقص بودن این نمایشگاه نیست و به عنوان مثال در حالی که انتظار می رفت از سایت های استانی حمایت بیشتری شود ،‌پربیننده ترین سایت خبری استانی در سطح کشور -ارم نیوز- در پرت ترین جای نمایشگاه جانمایی شده بود که باعث شد این سایت از خیر شرکت در این نمایشگاه بگذرد و برغم هزینه های فراوانی مانند آوردن اقلام و تجهیزات از بوشهر ، رزور هتل و ایاب و ذهاب ، در آن شرکت نکند و به شهر خویش بازگردد.

رسانه ها ،‌چیز زیادی از مسوولان نمی خواهند. همین که مسوولان پای رسانه ها را نگیرند برای شان کفایت می کند و دست گرفت شان پیشکش! انصاف باید داشت که لااقل در دوره اخیر مزاحمتی از سوی معاونت مطبوعاتی برای سایت ها ایجاد نشده است و آن طور که از قرائن و شواهد بر می آید در صدد هستند منشأ خیر هم باشند که امیدواریم چنین باشد و ما در قضاوت خود اشتباه نکرده باشیم اما همین که امسال بدون رامین داریم نمایشگاهمان را برگزار می کنیم ،‌ خدا را بسیار شاکریم!.../تحلیل:عصرایران


ویدیو : نمایشگاه مطبوعات ؛‌ از صهیونیستی خواندن سایت ها تا آرامش امسال