كشف نخستین دوقلوهای ماقبل تاریخ :   كشف نخستین دوقلوهای ماقبل تاریخ دانشمندان ...ماقبل تاریخ ایران , اسم موجودات غول پیکر ماقبل تاریخ , تاریخ ایران ماقبل تاریخ

 

كشف نخستین دوقلوهای ماقبل تاریخ

دانشمندان اسپانیایی موفق به كشف نخستین دوقلوهای ماقبل تاریخ شدند.

ایسنا: محققان دانشگاه خودمختار بارسلونا بقایای نخستین دوقلو‌های ماقبل تاریخ را در منطقه باستان‌شناسی اولردولا در بارسلونا كشف كردند.

این استخوان‌ها به فاصله زمانی بین اواسط قرن چهارم و آغاز قرن دوم قبل از میلاد بازمی‌گردد و به دو دختر دوقلوی بین 38 تا 40 هفته دوران بارداری تعلق دارد كه همزمان در یك گور دفن شده‌اند. پاهای این دوقلوها به هم چسبیده است.

مطابق یافته‌های حاصل از این مطالعه، هیچ یك از این بقایای استخوانی مدرك پاتولوژیكی دال بر عامل مرگ این دو را در اختیار نمی‌گذارند اما ممكن است بر اثر بارداری و یا تولد دشوار جان باخته باشند. فقدان بهداشت كافی در دوران ماقبل تاریخ می توانسته به مرگ و میر مادر و نوزادان منجر شده باشد.

به منظور مطالعه این استخوان‌ها، دانشمندان از روش‌های انسان‌شناسی پزشكی قانونی بهره بردند و نخست سن و جنس دوقلوها را تعیین كردند. به متخصصی كه بر روی این استخوان‌ها تحقیق می‌كرد، در رابطه با دوقلو بودن این بقایا و یا دفن‌شدنشان در كنار یكدیگر اطلاعاتی داده نشد.

سن این دوقلوها با استفاده از جرم دندان‌ها، درازای استخوان‌ها و وضعیت تحجر آن‌ها تخمین زده شد. به علاوه، متخصصان از عكس‌های مكان كشف به منظور بررسی این موضوع كه آیا آن‌‌ها به طور همزمان دفن شده‌اند یا نه، استفاده كردند.

«ایولالیا سوبیرا» محقق دانشگاه خودمختار بارسلونا و یكی از نویسندگان ارشد این تحقیق می‌گوید: متخصصان همچنین تحلیل دی ان ای را انجام دادند اما به دست‌ آوردن داده مبتنی بر دی ان ای با مطالعه یكی از این دو امكان‌پذیر نبود.

وی ادامه می‌دهد: این نخستین نمونه مستند درباره دوقلوهای ماقبل تاریخ كشف شده در جزیره ایبری است. همواره در خصوص وجود دوقلوهای احتمالی سخن‌های فراوانی به میان آمده اما هرگز اطلاعات كافی در این زمینه برای تعیین این موضوع كه آیا یافته‌ها به همان لحظه زمانی تعلق داشته‌اند یا نه، موجود نبوده است. همچنین هیچ نوع داده‌ای مبنی بر سطح همسان چینه‌شناسی با چنین دقتی كه در این مورد مشاهده می‌شود، در اختیار نبوده است.

این كشف اطلاعات جدیدی در خصوص موارد متعدد دفن نوزادان طی دوران ایبری كه در آن نوزادان پری‌ناتال در قبرستان‌ها دفن نمی‌شدند، در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

سوبیرا معتقد است: همواره تصور بر این بوده كه طی دوران ایبری نوزادان تازه متولد شده در گورستان‌ها دفن نمی‌شده‌اند. در این مورد آن‌ها در منطقه‌ای متعلق به محل كار پیدا شدند.

یافتن نوزادان تازه متولد شده دفن شده در منطقه‌ ای كاری نشان‌دهنده این واقعیت است كه در این مكان مادران مشغول به كار بوده‌اند.

شناسایی این نوع خاكسپاری در مطالعات آتی در خصوص تاثیر اجتماعی فرهنگی تولد دوقلوها بر جمعیت‌های قبل و به سوی تاریخ و همچنین رفتار و طول عمر آن‌ها كمك شایان توجهی می‌كند.

نتایج این مطالعه در ژورنالInternational Journal of Osteoarchaeology انتشار یافت./ایسنا


ویدیو : كشف نخستین دوقلوهای ماقبل تاریخ