شاه کلید وام بانکی در دست چه کسانی است؟ : این نماینده در پاسخ به این سوال که ...



محاسبه سود بانکی , سود بانکی , بانکی

این نماینده در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است برخی مراجع بالاتر هم با این گونه افراد متخلف هم دست باشند تا قابل شناسایی شوند؟ گفت: احتمال این هم وجود دارد.

هزینه های انتخاباتی دریافت وام و تسهیلات بانکی بقدری سخت و عذاب آور است که غالباً افراد بعد چندین ماه تلاش برای دریافت آن در نهایت از دریافت تسهیلات انصراف می دهند، اگر کسی هم شانس داشته باشد و با هر زحمتی موفق به دریافت تسهلات شود، شرایط بازپرداخت به قدری سخت است که وام گیرنده تا مدتها باید به فکر باز پرداخت آن باشد.

 البته این سختی دریافت وام برای افراد عادی است و خیلی از افراد می توانند به راحتی هر میزان وام که لازم دارند را دریافت کنند، و در واقع مافیای مرتبط با بانک ها هستند که می توانند در طرفة العینی هر میزان بانک که نیاز باشد را فراهم نمایند، و سهم خود و رابط بانکی را قبل از آنکه پول به دست شخص در خواست کننده برسد، بردارند.

نبود سیستم انضباط مالی در نظام عرضه و تقاضای تسهیلات بانکی موجب شده است تا این بازار سیاه در شهر های مختلف کشور رشد قارچ گونه ای داشته باشد، این سیستم به قدری قابل دسترس است که حتی بسیاری از بنگاههای املاک کشور هم در کنار کار رهن و اجاره به کار معامله پرسود وام، می پردازند.

حسین علی دلیگانی در خصوص  این موضوع در گفت و گو با تابناک، اظهار داشت: این یک بیماری سیستم اداری است و نمی تواند جز این چیز دیگری باشد، حتی من می خواهم بگویم که این تنها مختص به سیستم بانکی نیست و در جاهای دیگر و ادارات دیگر هم ما مواردی نظر این را داریم.

این نماینده مجلس گفت: متاسفانه در بسیار از دستگاهها نیز وضع به همین منوال است، به طور مثال دربحث ثبت یا درگرفتن نوبت از بعضی از کمیسیون ها نیز همین گونه است و افرادی هستند که چنین اقداماتی را برای شما به راحتی انجام می دهند، به نظر بنده این افراد مجرم هستند و دستگاه قضا باید با این افراد برخورد جدی کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره پیگیری های نمایندگان در خصوص این موضوعات نیز گفت: سوالات نمایندگان از وزرا در مجلس آنقدر زیاد است که دیگر فرصت به این نوع سوالات که بسیار هم مهم هستند نمی رسد، و کمتر در صحن مطرح می شود و یا در نوبت های طولانی قرار می گیرد.

حاجی دلیگانی در باره قدرت عمل این افراد و اینکه چگونه این افراد به راحتی می توانند وام دریافت کنند ولی مردم عادی نمی توانند نیز، گفت: دو دلیل وجود دارد اول اینکه ضوابط بانک ها ضوابط سختی است و دلیل دوم آن هم بیماری در سیستم بانکی کشور است.

وی گفت: ضوابط را به صورتی پیچیده کرده اند که تنها خود کارمندان بانک بلد هستند و می دانند که از چه روشها و کدام مسیر ها می توانند به خواسته های خود رسند، از طرف دیگر مدیر و رئیس مربوطه هم به راحتی به این افراد پاسخ مثبت می دهند اما به افراد معمولی و کسانی که مسیر را نمی شناسند جواب سر بالا می دهند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: دلالان ممکن است که به برخی از این مسئولان سهمی هم در نظر بگیرند که این هم بر می گردد به سیستم بیمار ما، معمولا کسانی که این کاررا انجام می دهند کمتر ردی از خود بر جای می گذارند اما اگر اراده ای وجود داشته باشد که این افراد را شناسایی کنند حتما امکان پذیر است.

این نماینده در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است برخی مراجع بالاتر هم با این گونه افراد متخلف هم دست باشند تا قابل شناسایی شوند؟ گفت: احتمال این هم وجود دارد.

 

اخبار اقتصادی - تابناک

 


ویدیو : شاه کلید وام بانکی در دست چه کسانی است؟