احتمال افزایش سهمیه آسیا در جام جهانی : در حالیکه قرار است ۲۶ فوریه مجمع فوق ...


در حالیکه قرار است ۲۶ فوریه مجمع فوق العاده فیفا برگزار شود، یکی از مهمترین تصمیماتی که قرار است گرفته شود افزایش تعداد تیم های حاضر در جام حهانی به ۴۰ تیم است. وب سایت نود: کمیتۀ اصلاحات فیفا پیشنهاد داده که مسابقات جام جهانی با حضور ۴۰ کشور برگزار شود که بر این اساس ۶ سهمیه به آسیا اختصاص یابد.

این یک خبر خوب برای تیم ملی فوتبال ایران هم هست که سهمیه آسیا افزایش پیدا می کند.

قرار است مجمع عمومی فوق العاده انتخاباتی فیفا که در تاریخ ۲۶ فوریه معادل با ۷ اسفند ماه برگزار خواهد شد، به این پیشنهاد رسیدگی و در نهایت تصمیم گیری کند.

با توجه به خواست فیفا برای سازماندهی بهتر و کسب اعتماد عمومی و حضور فعال تر فدراسیون های عضو در روند تصمیم گیری و مشارکت بیشتر احتمال تصویب این طرح بسیار زیاد است.

اما اگر این تصمیم به تصویب فیفا برسد، در کدام جام جهانی اجرا می شود؟ مسلما این تصمیم به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نمی رسد اما در صورتیکه قطر قبول کند در جام جهانی ۲۰۲۲ اعمال خواهد شد. البته قطر باید قبول کند که زیرساختها و ورزشگاههای مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

در هر حال آنطور که خبر آمده در جام جهانی ۴۰ تیمه، تیم ها در ۸ گروه ۵ تیمی رقابت می کنند و از هر گروه دو تیم بالا می رود و رقابت فشرده تر و حساس تر هم می شود.

البته ۳۸ تیم در قاره ها به صورت مستقیم صعود می کنند که به علاوه میزبان و یک تیم که به صورت پلی آف به جام جهانی صعود می کند، ۴۰ تیم حاضر در جام جهانی را تشکیل می دهند. البته فرایند معرفی یک تیم در پلی آف، از سوی فیفا اعلام خواهد شد.

نحوه سهمیه بندی تیم ها در قاره های مختلف، به این صورت است که تعداد تیم های اروپایی ثابت مانده اما قاره های مختلف با افزایش سهمیه مواجه شده اند، به این ترتیب که از قاره آسیا، ۶ تیم، قاره آفریقا ۷ تیم، آمریکای جنوبی ۵ تیم، آمریکای شمالی و کونکاکاف ۵ تیم، اقیانوسیه ۱ تیم، میزبان یک تیم و قاره اروپا ۱۴ تیم تعداد سهیمه های قاره ها در جام جهانی هستند.

به نظر می رسد که افزایش سهمیه در جام جهانی مصوبه ای است که به راحتی تصویب شود و مشکلی برای عدم تصویب نداشته باشد، اما اینکه در کدام جام جهانی این سهمیه بندی اجرا شود هم نکته مهمی است. اگر قطر قبول کند که در جام جهانی ۲۰۲۲، ۴۰ تیم حاضر باشند، آن وقت شانس حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت و می شود امیدوار بود که از همان دوره، ایران هر دوره در جام جهانی حاضر باشد.

البته برخی عقیده دارند که این مصوبه از جام جهانی ۲۰۲۶ اجرا خواهد شد.

ضمن اینکه اینفانتینو در سفرش به تهران هم اعلام کرده بود که جام جهانی باید با ۴۰ تیم برگزار شود و این یکی از شعارهای انتخاباتی اینفانتینو هم هست.

سهمیه آسیا در جام جهانی 2018 , احتمال 2 2 شدن سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا , سهمیه آسیا در جام جهانی


ویدیو : احتمال افزایش سهمیه آسیا در جام جهانی