15 آذر؛ روز حسابدار : ۱۵ آذر، روز حسابدار در ایران است   - روز حسابدار در ایران یک ...روز حسابدار , حسابدار , تبریک روز حسابدار

۱۵ آذر، روز حسابدار در ایران است

 

- روز حسابدار در ایران

یک حسابدار می‌تواند دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری باشد و یا این دانش را به صورت تجربی آموخته باشد. بسیاری از سازمانها دارای بخش یا واحد مالی هستند که امور حسابداری خود را در آن انجام می‌دهند.

- روز حسابدار در ایران

۱۵ آذر هر سال روز حسابدار در ایران است. این روز در گردهمایی ۱۳ آذر ۱۳۸۶ نهادهای حسابداری ایران شامل انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران - به عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک - انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی، و سازمان حسابرسی به این عنوان نام‎گذاری شد.

 

- حساب‌دار کیست؟

حساب‌دار به فارسی دَری و تاجیکی «محاسب» شخصی است که عملیات حسابداری را در موسسات و سازمانها انجام می‌دهد. یک حسابدار می‌تواند دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری باشد و یا این دانش را به صورت تجربی آموخته باشد. بسیاری از سازمانها دارای بخش یا واحد مالی هستند که امور حسابداری خود را در آن انجام می‌دهند. امروزه اکثر حسابدارها از نرم‌افزارهای حسابداری استفاده می‌کنند.

 

هفته حسابدار , عکس روز حسابدار , اس ام اس روز حسابدار

امروزه اکثر حسابدارها از نرم‌افزارهای حسابداری استفاده می‌کنند

 

 تاریخچه
در ایران، این افراد سابقا عنوانشان میرزا بوده‌است. بعدها دفتردار نام گرفتند و امروزه به عنوان حسابدار فعالیت می‌کنند. البته نسل جدید به جای چرتکه از ماشین حساب یا ماشینهای الکترونیکی استفاده می‌کنند و سر و کارشان با رایانه است اما این پیشرفت بیشتر شامل ابزار کار می‌شود. دانش حسابداری در سالهای اخیر تغییرات چندانی نیافته‌است.

 

- هفته جهانی حسابداری

فدراسیون بین المللی حسابداران(IFAC) در سال 2007 و در سی امین سالروز تاسیس خود دومین یكشنبه ماه دسامبر (اواخر آذر) هرسال را به عنوان هفته جهانی حسابداری انتخاب و به تمام اعضای خود در سراسر جهان پیشنهاد كرده كه در این هفته با برگزاری مراسم ویژه ای از حسابداران تجلیل به عمل آورند و از سوی دیگر حرفه حسابداری و نقش حسابداران را در فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی به عموم بشناسانند.

 

این فدراسیون هرسال از دبیركل جوامع حرفه ای عضو برای گردهمایی در یكی از كشورها و به میزبانی انجمن یا جامعه آن كشور دعوت به عمل می آورد. این فدراسیون دارای 163 انجمن حرفه ای عضو از 125 كشور جهان است و جمعا حدود 5/2 میلیون نفر از حسابداران را نمایندگی می كند.


گردآوری : بخش فرهنگ و هنر پادشا

 

منابع :

fa.wikipedia.org

farsnews.com


ویدیو : 15 آذر؛ روز حسابدار