گسترش ابتلا به سندرم قلیایی در جهان :         زنان یائسه و باردار، بیماران ... 

 

عجیب ترین سندرم های جهان , جهان پی , جهان نیوز

 

 

زنان یائسه و باردار، بیماران پیوند اعضا، مبتلایان به اختلال تغذیه‌ای و بیماران دیالیزی در معرض خطر بالای ابتلا به سندرم قلیایی كلسیم قرار دارند.


ابتلا به سندرم قلیایی كلسیم یا قلیایی شیر در بسیاری از مناطق رو به افزایش است و علت آن افزایش استفاده گسترده از مكمل‌های بدون نسخه ویتامین D و كلسیم است.


استنلی گلدفارب و امی پاتل دو محقق و نویسنده دانشكده پزشكی دانشگاه پنسیلوانیا در این باره اظهار داشتند: تغییر نام سندرم قلیایی شیر به سندرم قلیایی كلسیم به علت ارتباط این بیماری با مصرف زیاد مكمل‌های كلسیم به جای شیر است.


در این سندرم مقدار كلسیم در خون به میزان خطرناكی افزایش پیدا می‌كند كه می‌تواند سبب بالا رفتن فشار خون و حتی نارسایی كلیه شود.بر اساس این گزارش به علت شیوع مصرف مكمل‌های كلسیم و ویتامین D كه اساسا با هدف اصلی درمان یا پیشگیری از پوكی استخوان استفاده می‌شوند، بسیاری از بیماران مبتلا به این سندرم نیاز به بستری شدن در بیمارستان پیدا كرده‌اند.


به گفته محققان، آشكارترین راهكار برای پیشگیری از سندرم قلیایی كلسیم، محدود كردن مصرف كلسیم به حداكثر ۲‌‌/‌‌۱ تا ۵‌‌/‌‌۱ گرم در روز است.


دكتر گلدفارب در این باره گفت: مكمل‌های كلسیم اگر به مقدار توصیه شده و استاندارد مصرف شوند نه تنها بی‌خطر بلكه حتی سودمند هم خواهند بود اما مصرف افراطی آنها مشكل‌ساز می‌شود.


وی افزود: حتی در صورت مصرف دوز استاندارد، باز هم كنترل دقیق روی هر دارو عاقلانه است و توصیه می‌شود كه به طور سالانه مقدار كلسیم خون در بیمارانی كه این مكمل یا مكمل‌های ویتامین D را مصرف می‌كنند، اندازه‌گیری شود.... /  جام‌جم آنلاین

 ویدیو : گسترش ابتلا به سندرم قلیایی در جهان