نماینده مجلس: شایبه در میان مردم پیدا شده كه بابک زنجانی در زندان نیست :بابک زنجانی تنها نیست , بابک زنجانی دیگر تنها نیست , عکس بابک زنجانی در زندان

بابک زنجانی زیر همه‌چیز زده است
نماینده مجلس: شایبه در میان مردم پیدا شده كه بابک زنجانی در زندان نیست

ملاقات با یك میلیاردر زندانی در اوین به دغدغه برخی نمایندگان تبدیل شده است. قوه قضاییه تاكنون پاسخ مثبتی به این درخواست نداده و معتقد است این ملاقات در حیطه اختیارات نمایندگان مجلس نیست اما نمایندگان هنوز اصرار دارند تا با بابك زنجانی ملاقات كنند، حتی كمیته‌ای برای پیگیری این ملاقات تشكیل داده‌اند و دو روز پیش در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از وی تقاضای ملاقات با میلیاردر جوان زندانی را مطرح كردند.

در همین حال دیروز خبری منتشر شد كه كمیته پیگیری ملاقات با بابك زنجانی به زودی با رییس مجلس دیدار خواهد داشت و این مساله را از طریق وی هم پیگیری خواهد كرد. براساس این گزارش پرسش اما این است كه علت «اصرار» نمایندگان برای دیدار با بابك زنجانی چیست؟

یكی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «اعتماد» پرده از دلایل اصرار همكارانش برای ملاقات با بابك زنجانی برمی‌دارد.

 

امیر عباس سلطانی می‌گوید: بابك زنجانی از مواضع قبلی خود عقب نشسته است و این باعث نگرانی ما شده است كه چرا ایشان حرف‌هایی را كه در سال ٩٢ در جلسه‌ای كه با كمیسیون انرژی مجلس داشت، پس گرفته است. سلطانی اما نگرانی دیگری را نیز مطرح می‌كند و می‌گوید: در حال حاضر این شایبه در میان مردم پیدا شده است كه بابك زنجانی در زندان نیست و ما باید به این شایبه پایان دهیم.

 

به نظر می‌رسد در حالی كه تنها یك ماه و نیم تا برگزاری دادگاه بابك زنجانی باقی مانده است، اما او همچنان در صدر خبرهاست؛ از نامه‌ای كه به رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس نوشته است و به گفته وكیلش در آن نامه بیان كرده اگر بیرون از زندان بود، می‌توانست بسیاری از مشكلات را حل كند تا اصرار نمایندگان برای دیدار با او و اینكه شایعه در زندان نبودنش در میان مردم پیچیده است، با همه این تفاسیر اما به نظر می‌رسد بزرگ‌ترین دلیلی كه نمایندگان را در این ملاقات ثابت قدم كرده است و آنقدر بر آن اصرار دارند، همین باشد كه او از مواضع خود عقب نشسته برخی حرف‌های خود را پس گرفته است.

سلطانی به «اعتماد» می‌گوید: طبق اصل ٧٤ و ٨٦ قانون اساسی یكی از وظایف نمایندگان نظارت بر اجرای قانون است و موضوع بابك زنجانی هم یكی از مصادیق همین مساله است. ضمن اینكه پرونده ایشان ابتدا در كمیسیون انرژی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و بعدا به قوه قضاییه ارجاع داده شد. ما برای تكمیل تحقیقات‌مان نیازمند ملاقات با بابك زنجانی هستیم. ضمن اینكه الان شایبه آزاد بودن او در جامعه پدیدار شده است و ما به عنوان نمایندگان مردم باید به این شایبه پایان دهیم و طبق قانون اساسی این ملاقات حق مسلم ماست. سلطانی در پاسخ به این سوال كه با توجه به اینكه محسنی‌اژه‌ای در آخرین نشست خبری خود صراحتا به مخالفت قوه قضاییه با این ملاقات اشاره كرده است، چه خواهند كرد، گفت: استدلال ما برای این ملاقات كاملا قانونی است. طبق قانون این حق برای ما به عنوان نمایندگان مردم وجود دارد.

 از سلطانی درمورد نامه‌ای كه بابك زنجانی به نمایندگان و رییس‌جمهور نوشته است، می‌پرسیم كه پاسخ او به این سوال جالب بود و او به طور كلی وجود چنین نامه‌ای را تكذیب كرد و گفت: اصلا چنین نامه‌ای وجود ندارد و از اصل دروغ بوده است. من و همكارانم در كمیسیون انرژی پیگیر این پرونده بودیم و چنین نامه‌ای را دریافت نكردیم، قاعدتا اگر چنین نامه‌ای وجود داشت و مخاطبش نمایندگان مجلس بودند با توجه به اینكه پرونده بابك زنجانی از ابتدا در كمیسیون انرژی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت، باید این نامه به دست ما می‌رسید. از سلطانی در مورد تكمیل پرونده بابك زنجانی سوال كردیم و اینكه چه ابهاماتی در این پرونده وجود دارد كه نمایندگان برای تكمیل آن نیازمند دیدار با بابك زنجانی هستند.

 سلطانی در پاسخ به این سوال از بزرگ‌ترین دلیل ملاقات با بابك زنجانی پرده برمی‌دارد و می‌گوید: زمانی كه ما پرونده ایشان را در كمیسیون انرژی مورد بررسی قرار می‌دادیم و در جلساتی كه خود ایشان در آن حضور داشتند، صحبت‌هایی را مطرح كردند كه امروز به طور كلی آنها را منكر شده است. او به ما گفته بود كه به وزارت نفت بدهكار است اما امروز همه‌ چیز را منكر شده و زیر حرفش زده است.

 

ایشان حتی ادعا كرده كه مبلغی را به عنوان بدهی نفتی به حساب دولت واریز كرده است در حالی كه چنین حرفی به هیچ‌وجه صحت ندارد و معلوم نیست كدام پول به كدام حساب واریز شده است، به نظر می‌رسد بابك زنجانی كه در جلسه كمیسیون انرژی حاضر شده بود، با بابك زنجانی كه در زندان باید پاسخگوی عملكردش باشد تفاوت زیادی كرده است و بسیاری از مواضع و صحبت‌هایش از آخرین باری كه نمایندگان در دوران قبل از بازداشت ملاقاتش كردند، تفاوت زیادی كرده و همین مساله نمایندگان را در ملاقات با بابك زنجانی آنقدر مصمم كرده است و آنقدر بر این دیدار پافشاری می‌كنند.

 

اخبار سیاسی- اعتماد