سید حسن خمینی: به بزرگان اعتماد كنیم : سید حسن خمینی بارها هشدار داد كه «مراقب ...


سید حسن خمینی بارها هشدار داد كه «مراقب باشید گرفتار بی‌اعتمادی به نسل قبل نشوید». یادگار گرامی امام گفت: راه جلوگیری از تكرار اشتباهات نسل‌های قبل وجود اعتماد بین نسلی است. خبرگزاری ایسنا: سید حسن خمینی بارها هشدار داد كه «مراقب باشید گرفتار بی‌اعتمادی به نسل قبل نشوید». یادگار گرامی امام گفت: راه جلوگیری از تكرار اشتباهات نسل‌های قبل وجود اعتماد بین نسلی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار با جمعی از اعضای دبیرخانه دانشجویی توسعه پایدار و مدیریت شهری با اشاره به وجود فرضیه گسست نسلی در جامعه ایران، ضمن تاكید بر توجه به مفهوم، ریشه‌ها و راه درمان این مشكل، اظهار داشت: تعبیر گسست نسلی را این‌گونه تعریف می‌كنم كه اگر نسل جدیدی كه روی كار می‌آید نسبت به نسل قبل از خود نه به دلیل اشتباه كاری، بلكه به این دلیل كه آنان را بی عُرضه و دارای عزم ناكافی بداند، بی‌اعتماد باشد و متهم به پیگیری نیات و اهداف شخصی كند، گسست نسلی پدید می‌آید.

وی افزود: ایراد و اشكال بی اعتمادی، تجدید تجربه اموری است كه قبلا گذرانده شده است و جامعه در فرایند تكرار مكررات می‌افتد؛ فرض كنیم ساختمانی ساخته می‌شود و فرو می‌ریزد و ما می‌خواهیم آن را دوباره بنا كنیم؛ اگر سازندگان قبلی را به داشتن تدبیر ناكافی، توان كم یا همت ناقص متهم كنیم، ممكن است دوباره ساختمانی بسازیم كه فرو بریزد، اما اگر بپذیریم نیت و عزم آنها نیز واقعا در جهت ساخته شدن آن بنا بوده است عوامل دیگر را بررسی می‌كنیم و ممكن است پی ببریم كه اساسا خاك محل ساختمان مناسب نیست.

سید حسن خمینی با تاكید بر اینكه آزمون و خطا شرط حیات انسانی است، ادامه داد: اگر ما بر سر یك ده راهی رسیدیم و ٩ نفر راه اشتباه رفتند اما من راه صحیح را رفتم، نتیجه عملكرد آن ٩ نفر در كار من تاثیرگذار بوده است، در حالی كه اگر قرار بود بگویم من هم راه همان قبلی‌ها را بروم به نتیجه نمی‌رسیدم؛ از سوی دیگر اگر آنها جای من بودند موفق می‌شدند، زیرا من فقط از نظر زمانی متاخر بوده‌ام و از تجربه نفرات قبل استفاده كرده‌ام.

وی گفت: اینكه نسل جدید بگوید كارهای غلط نسل قبلی را نباید تكرار كنم گسست نسلی نیست و این شرط پیشرفت است؛ بلكه گسست نسلی آنجاست كه نسل جدید شكست نسل‌های قبل را ببیند و بدون بررسی و ریشه‌یابی بخواهد آنها را تكرار كند و اگر بپرسیم چرا می‌خواهید راه قبلی‌ها را بروید، بگوید آنها بی‌عرضه، ناتوان و دارای طمع‌های شخصی بودند! گرچه بی‌عرضگی امری ممكن است و اگر در بررسی‌ها به اثبات رسید كه نسل قبل ناتوان بوده است، آن كار باید تكرار شود؛ اما برخی كارها هستند كه اساسا جنس آنها نشدنی است؛ اگر شما با سر به دیوار زدید و دیوار نشكست، بدانید كه دیوار با ابزار قوی‌تری می‌شكند و راه شما صحیح نیست. یادگار امام تصریح كرد: گسست در اجتماعات خانوادگی و محلی محدود هم وجود دارد و جامعه در این مسیر باید هزینه سنگینی را صرف تجدید اشتباهات خود كند؛ اما بدانیم كه اگر كاری ناممكن بود و دفعه بعد آن را تكرار نكردیم، این گسست نسلی نیست، بلكه پا گذاشتن روی تجربیات گذشتگان است. انسان از اشتباهات نسل قبل باید بیش از كارهای درست آنان درس بگیرد زیرا كارهای درست یك نتیجه دارد و تكرار اشتباهات ممكن است ده‌ها مشكل ایجاد كند.

سید حسن خمینی راه جلوگیری از تكرار اشتباهات نسل قبل را وجود اعتماد بین نسلی دانست و افزود: هم جوانان به پیشكسوتان و پا به سن گذشته‌ها باید اعتماد كنند و هم پا به سن گذاشته‌ها به آنها. این جمله كه گفته می‌شود «پیر آن را در خشت خام می‌بیند كه جوان در آینه هم نمی‌بیند» نكته صحیحی است؛ جوانی سرمایه بسیار بزرگی است اما كسانی كه این مسیر را طی كرده‌اند فوت كوزه‌گری را آموخته‌اند.

 پس به بزرگان اعتماد كنیم و وقتی می‌گویند یك كار نشدنی است پشت گوش نیندازیم و حداقل آن را بررسی كنیم؛ اگر می‌گویند از فلان طریق زودتر به نتیجه می‌رسید به آنها اعتماد كنید. نسل پا به سن گذاشته هم باید به جوانان اعتماد كنند و یك اعتماد متقابل در جامعه لازم است. لذا عدم اعتماد جوان به پا به سن گذاشته‌ها گسست نسلی پدید می‌آورد و عدم اعتماد نسل قبل به نسل جوان هم یك سرمایه بزرگ را از جامعه می‌گیرد.

وی با اشاره به اینكه در جریان انقلاب اسلامی ایران به دست جوانان كارهای بزرگی صورت گرفت، یادآور شد: اكثر فرماندهان جنگ ما حدود ٢٤ سال داشتند، مقام معظم رهبری هنگام بر عهده گرفتن ریاست‌جمهوری ٤٢ سال داشتند، نخست وزیر آقای مهندس موسوی ٤٠ سال داشتند و آقای هاشمی نیز كه از دید ما در آن هنگام مسن بودند حدود ٤٥ سال داشتند؛ آیت‌الله منتظری و آیت‌الله طالقانی هم حدود ٥٧ سال داشتند و ما فكر می‌كردیم سن بسیار بالایی دارند؛ در آن زمان یك رابطه اعتماد میان پا به سن گذاشته‌ها و جوانان وجود داشت. گرچه الزاما جوانان نمی‌توانند همه توفیقات را به دست آوردند اما یك جامعه بدون آنان نیز نمی‌تواند موفق باشد؛ پس نیاز به یك پیوند میان دو نسل وجود دارد و در این صورت كارها پیش می‌رود.

یادگار امام با توصیه به جوانان مبنی بر اینكه مراقب باشید گرفتار بی اعتمادی به نسل قبل نشوید، ادامه داد: تجربه، مقوله خیلی بزرگی است؛ گرچه ممكن است در این سن و سال متوجه عمق این مطلب نباشید: «آتش بگیر تا بدانی چه می‌كشم/احساس سوختن به تماشا نمی‌شود». از سوی دیگر جامعه بدون اتكا به نیروی جوان كه توان تغییر دارد نمی‌تواند پیش برود. زیرا افراد وقتی پیر می‌شوند محافظه كار می‌شوند و كسانی كه دارای این ویژگی هستند در وضع موجود تغییر بنیادین نمی‌دهند. سید حسن خمینی گفت: اقدام به تغییر ناشی از نشاط جوانی است، گرچه هر تغییری هم مثبت نیست و برخی امور را نباید تغییر داد كه در تشخیص مصادیق آن، فوت كوزه‌گری و تجربیات نسل‌ها باید كمك كند.


ویدیو : سید حسن خمینی: به بزرگان اعتماد كنیم