رویترز: ایران موشک‌ بالستیک خود را توسعه داده :   اخبار سیاست خارجی - رویترز: ...موشک های ایران , موشک ایران , موشک بالستیک زلزال سه

 

اخبار سیاست خارجی - رویترز: ایران موشک‌ بالستیک خود را توسعه داده

خبرگزاری رویترز به نقل از یک گزارش محرمانه سازمان ملل مدعی شد که ایران برنامه موشک‌های بالستیک خود را توسعه داده است.

خبرگزاری رویترز انگلیس در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نوشت: علیرغم کاهش خرید، یک گزارش محرمانه سازمان ملل نشان می‌دهد که ایران به توسعه موشک‌های بالستیک خود ادامه داده است.

به گزارش فارس، این خبرگزاری افزوذ، روز یکشنبه، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران توقع غرب نسبت به محدود شدن توسعه موشکهای این کشور را احمقانه و ساده لوحانه خوانده بود.

از سوی دیگر ایران همواره تاکید کرده است که برنامه موشکی این کشور نباید در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 که هم اکنون در وین پایتخت اتریش نیز در حال برگزاری است مطرح شود.

با این حال، یک مقام بلند پایه آمریکایی هفته جاری تاکید کرده بود که برنامه موشکهای بالستیک ایران باید در مذاکرات بررسی شود.

گزارش تازه سازمان ملل که توسط کارشناسان این سازمان تدوین شده و نسخه‌ای از آن توسط رویترز دیده شده است می‌گوید که تلاشهای کلی ایران برای خرید غیرقانونی مواد لازم برای برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور به نظر کند شده است.

اما همین گزارش تاکید می‌کند که به غیر دست کشیدن از آزمایش یک نوع راکت، هیچ نشانه دیگری وجود ندارد که نشان دهد ایران از توسعه برنامه موشکی خود دست کشیده است.

این متخصصان در گزارش خود مدعی هستند که ایران به توسعه برنامه موشکی و فضایی خود ادامه داده است. پرتاب یک موشک جدید از سایتی در 40 کیلومتری شهر شاهرود در اوت 2013 مشاهده شده است. همچنین ایران در حال تکمیل یک سایت موشکی بزرگتر در مرکز فضایی «امام خمینی» در شهر سمنان است که برای پرتاب موشکهای بالستیک و موشکهای ماهواره ای کاربرد دارد.
اخبار سیاست خارجی - فارس

 


ویدیو : رویترز: ایران موشک‌ بالستیک خود را توسعه داده