ادعای دو تصمیم مهم آمریکا درباره ایران : در حالی که گزارش جدید آژانس بین المللی ...


در حالی که گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران مثبت بوده و بر پایبندی ایران به تعهدات خود تأکید کرده است، برخی از عناصر تندرو سعی دارند همچنان ضمن تحریف واقعیت، بر روند مذاکرات هسته ای ایران تأثیر منفی بر جای بگذارند. تابناک: در حالی که گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران مثبت بوده و بر پایبندی ایران به تعهدات خود تأکید کرده است، برخی از عناصر تندرو سعی دارند همچنان ضمن تحریف واقعیت، بر روند مذاکرات هسته ای ایران تأثیر منفی بر جای بگذارند. گزارشی که یک منبع خبری صهیونیستی منتشر کرده، اقدامی جدید در همین راستا به شمار می رود.

پایگاه اینترنتی «دبکا فایل»، وابسته به محافل امنیتی و اطلاعات رژیم اسرائیل در مطلبی با اشاره به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین دور اخیر مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5، مدعی شده مذاکرات هسته ای عملاً با شکست مواجه شده و دولت اوباما بازه زمانی موردنظر خود برای رسیدن به توافق را تا سال 2015 تمدید کرده است.

دبکا مدعی است که هرچند در گزارش آژانس بر کاهش 80 درصدی ذخایر اورانیوم با غنای بالای ایران تأکید شده، اما «بخش منفی تصویر» در این زمینه مورد اشاره قرار نگرفته است. این بخش منفی، به ادعای سایت مذکور، برخورداری ایران از 3.5 تن اورانیوم 5 درصدی است که می تواند به سرعت تا سطح 20 درصد و بیشتر غنی شده و برای ساخت 5 تا 7 بمب هسته ای کافی باشد.

از سوی دیگر، این سایت ادعا می کند که میزان 80 درصدی اورانیوم رقیق شده ایران نیز دردی را دوا نمی کند؛ زیرا می توان آن را به سرعت به سطح غنای سابق بازگرداند. بر این اساس، این سایت نتیجه می گیرد که در عمل هیج تحول مثبتی در موضوع هسته ای ایران رخ نداده و رسانه ها در این زمینه تنها اقدام به ایجاد فضای مثبت کاذب کرده اند.

بنابر ادعای این مطلب، در پی عدم حصول پیشرفت در دور اخیر مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در وین، تلاش های آمریکا برای برقراری کانال های مخفی با ایران از طریق ویلیام برنز و جیک سالیوان نیز موفق نبوده و به همین دلیل، امکان اینکه بر اساس بازه زمانی از پیش تعیین شده، بتوان تا آخر ماه ژوئیه به توافقی در موضوع هسته ای ایران دست یافت وجود ندارد.

بر این اساس، ادعا شده که دولت آمریکا، دو تصمیم مهم را درباره مذاکرات هسته ای ایران گرفته است. نخست اینکه بازه زمانی رسیدن به توافق را شش ماه دیگر تمدید کرده و آن را به ژانویه 2015 برساند و حتی پس از آن نیز امکان ادامه مذاکرات وجود داشته باشد. دوم اینکه با تدوین لایحه ای در کاخ سفید که به اوباما قدرت اعلام حمله نظامی به ایران در صورت لزوم را می دهد، رژیم اسرائیل را متقاعد کند که از انجام حمله نظامی به تأسیسات هسته ای ایران در جریان مذاکرات خودداری کند.

اما نگاهی دقیق تر به ادعاهای مطرح شده از سوی این سایت صهیونیستی، نشان می دهد که این گونه ادعاها چیزی بیش از یک داستان سرایی نیست که صرفاً با هدف تلاش برای ایجاد تأثیر منفی بر مذاکرات هسته ای ایران انجام می گیرد و نشانگر میزان خشم رژیم اسرائیل از روند مثبت موجود در مذاکرات است.

در این زمینه، نخست باید اشاره کرد که از زمان مذاکرات ژنو تاکنون، بحث ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران اصولاً به عنوان یک اولویت مطرح نبوده و تعهد ایران، شامل کاهش ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود بوده است. بر این اساس، ادعای دبکا درباره خطرناک بودن حجم ذخایر اورانیوم با غنای پایین ایران، صرفاً بیان دیگری از خواسته های حداکثری نخست وزیر رژیم اسرائیل است که خواستار برچیده شدن کامل همه تأسیسات هسته ای ایران و از میان رفتن همه ذخایر اورانیوم غنی شده ایران است.

دوم اینکه اشاره این سایت به فضای رسانه ای بین المللی در موضوع هسته ای ایران، نشانگر آن است که رژیم اسرائیل این بار حتی نتوانسته در عرصه جهت دهی به افکار عمومی بین المللی نیز موفق عمل کند و شواهد پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود تا آن حد روشن و واضح است که هیچ رسانه یکسونگری نیز نمی تواند آن را نگران کند. بی تردید، این امری است که خشم مقامات اسرائیلی را به همراه داشته است.

نکته سوم اینکه بر اساس اظهارات دیپلمات های هر دو طرف، دور اخیر مذاکرات هسته ای در وین، آغاز روند مذاکرات «واقعی» میان دو طرف بوده و هنوز فضا و زمان لازم برای دستیابی به توافق تا پایان ماه ژوئیه وجود دارد. به گفته این دیپلمات ها، تنها در صورت نزدیک شدن به پایان بازه زمانی مذکور است که درباره تمدید آن تصمیم گیری خواهد شد و از الان چیزی در این زمینه مشخص نیست.

از سوی دیگر، موضوع احتمال تمدید شش ماهه دوره مذاکرات هسته ای (تا ژانویه 2015)، امری است که در خود توافقنامه مقدماتی ژنو مورد اشاره قرار گرفته و مسئله ای نیست که اصولاً به تصمیم دولت آمریکا و یا شخص باراک اوباما ارتباطی پیدا کند.

در نهایت و به عنوان نکته چهارم نیز باید اشاره کرد که بحث «احتمال» برقراری کانالی محرمانه از سوی دولت آمریکا برای کمک به پیشبرد مذاکرات هسته ای، موضوعی است که به تازگی (روز جمعه) از سوی یک روزنامه آمریکایی مورد اشاره قرار گرفت و تأکید شده که هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است. به این ترتیب، واضح است که نمی توان از شکست اقدامی سخن گفت که اصولاً هنوز انجام نشده است!

در مجموع، با توجه به جمیع این نکات، می توان نتیجه گرفت که روند حل و فصل مسائل موجود در برنامه هسته ای ایران در مسیر صحیح و مثبتی جریان دارد؛ زیرا در غیر این صورت، منابع صهیونیستی تا این حد احساس نگرانی نکرده و به تلاش برای تأثیرگذاری بر روند مذاکرات نمی پرداختند.


ویدیو : ادعای دو تصمیم مهم آمریکا درباره ایران