آشنایی با قصر خامه‌ای :  اگر پتر كبیر می‌دانست ممكن است روزی كه از شهر خارج ... اگر پتر كبیر می‌دانست ممكن است روزی كه از شهر خارج می‌شود، كاترین علیه او شورش كند و خودش را امپراتور و ملكه روسیه بنامد، هیچ‌وقت زمین این قصر را به نامش نمی‌كرد. پتر علاقه‌ای به كاترین نداشت و در جمع او را تحقیر می‌كرد. كاترین هم بعد از 18سال زندگی با پتر و تحمل این وضعیت در سی‌وسه سالگی از غیبت پتر كبیر در پایتخت استفاده كرد و با كمك چند نفر از نزدیكانش خودش را امپراتور روسیه خواند. هرچند پتر انتظار چنین اتفاقی را نداشت اما چندان هم مقاومت نكرد و خیلی سریع استعفا داد. چند روز بعد هم نزدیكان كاترین او را مسموم كردند تا شرش برای همیشه از سر روسیه كم شود.

كاترین حدود 30سال بر روسیه حكومت كرد. در دوره سلطنت او شیوه كشاورزی اصلاح شد، اصول بانكداری رایج شد، ارتش سامان گرفت، بیمارستان‌ها ساخته شد و به‌طور كلی اقتصاد كشور رونق گرفت. كاترین هم مانند همه ملكه‌های دیگر خودش را یك موجود برتر می‏‌دانست؛ ملكه‌ای كه در كنار هوش و جسارت فراوانش این‌قدر خودرای بود كه به حرف هیچ‌كدام از مشاورانش اهمیت نمی‌داد. او تصمیم‌های اشتباه می‌گرفت و در نهایت بین مردم روسیه طرفدار زیادی نداشت.

اتاق طلایی

رولت خامه ای , خامه , خامه ترش

  تالار بزرگ قصر خامه‌ای به نام اتاق طلایی شهرت دارد

 

 داخل قصر كاترین می‌توانیم یكی از باشكوه‌ترین معماری‌های جهان را ببینیم. تالار بزرگ كاخ به نام اتاق طلایی شهرت دارد. با دیدن این تالار به این نتیجه می‌رسیم ادعاهایی كه درباره میزان طلایی كه در قصر به كار رفته می‌تواند درست باشد. تالار طلایی درست روبه‌روی ورودی كاخ است. این تالار زرین نخستین جایی است که با ورود به داخل قصر می‌بینیم. نور اتاق از پنجره‌های بزرگ قوسی‌شكل تامین می‌شود. انعكاس نور روی دیوار زرین، روشنایی اتاق را صدچندان می‌كند و به دلیل همین روشنایی خیره‌‌كننده است كه به این تالار اتاق نور هم می‌گویند. سقف این تالار به نوعی تاریخ پیروزی‌های روسیه در جنگ‌ها است. سقف‌ به‌طور كامل با طرح‌هایی از این جنگ‌ها پوشیده شده است.

اتاق سبز

مدل مو پسرانه خامه ای , طرز تهیه رولت خامه ای , آشنایی

 اتاق سبز در ابتدای بخش خصوصی كاخ خانه ای  قرار دارد

 

اتاق سبز در ابتدای بخش خصوصی كاخ قرار دارد كه در سال 1770 به دستور كاترین كبیر برای پسرش پل اول و همسرش ناتالیا اكسونیا ساخته شد. دیوارهای اتاق سبز كم‌رنگ است و با گچبری‌های سفیدرنگ تزیین شده است. مجسمه‌هایی که به دیوار چسبیده زن و مردی با لباس‌های سنتی روسیه هستند. در اطراف این مجسمه‌ها طرح‌ گلدان‌های یونانی و درخت انگور از دیوارهای اتاق بالا رفته است. این اتاق در سال 1820 بر اثر آتش‌سوزی تقریبا از بین رفت اما به دستور امپراتور الكساندر اول دوباره قسمت‌های سوخته اتاق به همان سبك گذشته‌اش بازسازی شد.

نمای قدیمی قصر 

شد خزان گلشن آشنایی , طرز تهیه خامه قنادی , نان خامه ای

 نام اصلی كاخ خانه ای، كاخ كاترین است اما به خاطر شكل و شمایلش مردم به آن قصر خامه‌ای می‌گویند

 
هرچند نام اصلی این كاخ، كاخ كاترین است اما به خاطر شكل و شمایلش مردم به آن قصر خامه‌ای می‌گویند. پتر كبیر در سال 1708 این منطقه را به همسرش كاترین هدیه داد. كاترین اول در سال 1717 دستور داد تا معماری فرانسوی به‌نام «جوان فردریك» این خانه را برای استراحتگاه تابستانی‌اش بسازد.

نمای كلی قصر  

آشنایی با بورس , شیرینی خامه ای , طرز تهیه خامه

 در سال 1733 دختر كاترین دستور داد ساختمان قدیمی را  ویران كنند و ساختمان جدیدی  بسازند

 

بعد از مرگ كاترین این قصر به دخترش الیزابت رسید. از نظر الیزابت این قصر زیادی از مد افتاده بود. برای همین هم او در سال 1733 دستور داد ساختمان قدیمی را تقریبا ویران كنند و ساختمان جدیدی در سبك روكوكو بسازند؛ سبكی در ادامه سبك باروك كه آن زمان طرفداران زیادی داشت. بالاخره در سال 1756 ساختمان جدید قصر تحویل الیزابت داده شد. این‌طور می‌گویند كه در ساختمان جدید چیزی حدود 100كیلوگرم طلای ناب استفاده شده است البته داستان‌های زیادی درباره میزان طلایی كه در ساختمان قصر استفاده شده وجود دارد. بعضی‌ها ادعا می‌كنند تمام سقف این كاخ هم از طلاست.

اتاق پرتره   

کیک خامه ای , آشنایی با رشته های دانشگاهی , طرز تهیه کیک خامه ای

 اتاق پرتره یكی از تالارهای زیبای كاخ کاترین

 
یكی دیگر از تالارهای زیبای این كاخ، تالار پرتره است كه در آن پرتره‌های زیبایی از كاترین، الیزابت، پتر كبیر و بقیه شاهزادگان و شاهان روسیه وجود دارد.

اتاق كهربا   

 خامه ترش چیست , مدل موی خامه ای , آشنایی با انواع بیماری ها

كف‌ و دیوارها ی اتاق كهربا از كهربا تزیین شده است

 
تمام وسایل این اتاق از میز و صندلی گرفته تا كف‌ و دیوارها همه با كهربا تزیین شده است. این اتاق در سال1701 ساخته شده و به دلیل شكنندگی و گرانبها بودن وسایلش یك نفر تمام وقت مسوول نگهداری و مراقبت از آن بود. این اتاق به وسیله مجسمه‌ساز معروف آلمانی آندرسن شلتر طراحی شد و بعد از آن استادكاران كهربا ساخت اتاق را ادامه دادند. در طول جنگ جهانی دوم اتاق كهربا توسط آلمان‌ها به غارت رفت. درواقع این‌طور می‌شود گفت كه كل اتاق ناپدید شد.

درباره سرقت اتاق كهربا چندین داستان وجود دارد؛ مثلا اینكه هنرمندان شوروی در سال 1939 یك كپی دقیق از این مجموعه را تهیه كرده بودند بنابراین آنچه در دست ارتش آلمان بوده تنها یك كپی تقلبی است. جست‌وجو برای اتاق كهربا تا به حال جان بسیاری از جویندگان گنج و حتی افسران وزارت امنیت دولت آلمان شرقی را گرفته است. در سال 1982 دستور داده شد اتاق كهربا بازسازی شود. پروسه بازسازی نزدیك به 20سال طول كشید و بیشتر از 12 میلیون دلار هزینه برداشت و اتاق كهربا بار دیگر در سال 2003 افتتاح شد.

اتاق سفید     

خامه ای , شد خزان گلشن آشنایی دانلود , آشنایی با منوی کافی شاپ

 از اتاق سفید قصر خامه ای به عنوان اتاق پذیرایی استفاده می شود

  

اتاق سفید پذیرایی كاخ همان سبک تالار زرین را در اندازه‌ای كوچك‌تر دارد. این اتاق با رنگ‌های سفید و آبی آرامش بیشتری نسبت به تالار طلایی دارد.

اتاق كمرون      

خواص خامه , سوالات آشنایی , سالگرد آشنایی

 اتاق كمرون یكی از اتاق‌های جذاب قصر خامه ای

 
یكی دیگر از اتاق‌های جذاب این كاخ اتاقی است معروف به اتاق كمرون. این اتاق به وسیله معمار محبوب كاترین، چارلز كمرون طراحی شده است. سلیقه شخصی كاترین كبیر، دیوارهای آبی‌رنگ و سقف‌های نقاشی شده را می‌شود در این اتاق دید. در سال 2009 مجسمه‌ای از الیزابت با لباس سلطنتی را در این اتاق گذاشتند. مجسمه الیزابت را مجسمه‌ساز معروف بلژیكی، ایزابل دو بولچگواردا برای سیصدمین سالگرد تولد الیزابت ساخت. بعد از آن مجسمه الیزابت را به اتاق پرتره بردند تا در كنار پرتره‌ها و مجسمه‌های خاندان سلطنتی جاخوش كند.

باغ و دریاچه مصنوعی      

طرز تهیه خامه روی کیک , طرز تهیه نون خامه ای , آشنایی با گرایش مهندسی فضایی آپوراک

  باغ و دریاچه مصنوعی نخستین چیزی است كه وقتی وارد كاخ خامه ای می‌شویم خودنمایی می‌كند

  
نخستین چیزی كه وقتی وارد كاخ می‌شویم خودنمایی می‌كند، باغی سرسبز و بزرگ با یك دریاچه بزرگ در مركزش است. این دریاچه‌ مصنوعی به یاد پیروزی ارتش روسیه بر نیروی دریایی عثمانی در دریای سیاه ساخته شده است.

 

منبع:مجله منزل/برترین ها


ویدیو : آشنایی با قصر خامه‌ای